Drzwi wewnętrzne - jak je wybrać?

Godziny otwarcia
8.00 - 17.00 Pon - Pt
8.00 - 13.00 Sob

Skontaktuj się z nami
tel. 32 754 12 40
tel. 32 754 12 42

Montujemy drzwi i podłogi
F.H.U. Roman Kicka
Chrzanów ul.Trzebińska 82 B
email: biuro@kicka.pl
Przejdź do treści

Drzwi wewnętrzne - jak je wybrać?

Kicka Chrzanów
Opublikowane według kiceeek w drzwi · 27 Luty 2023
  
Drzwi wewnętrzne – jak je wybrać?
Wybór odpowiednich drzwi w taki sposób aby pasowały do stylu wnętrza, oraz jego wielkości stanowi potężne wyzwanie aranżacyjne. Rodzaj drzwi wewnętrznych – ich kolor i model, nadadzą wnętrzu charakteru na wiele lat i będą stanowiły jego integralną całość. Od czego w takim razie uzależnić swój wybór? Czy dopasować drzwi do podłogi, ściany, okien, a może do stylu wnętrza? Jakie drzwi wewnętrzne sprawdzą się w Twoim domu? Zobacz, co radzą nasi sprzedawcy.
Drzwi wewnętrzne mają znaczący wpływ na wykończenie przestrzeni w naszych domach, dlatego ważne jest, aby szukać drzwi, kiedy mamy już jasny pomysł na aranżacje naszego wnętrza. Ważne jest, aby naprawdę zastanowić się, który produkt spełni Twoje oczekiwania i potrzeby. Przy wyborze drzwi ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest rodzaj przestrzeni, w której będą one zamontowane, wielkość pomieszczenia oraz Twój gust estetyczny. Mając na uwadze te czynniki, można wybrać wewnętrzne drzwi pokojowe, które będą funkcjonalnym wypełnieniem wnętrza.

Drzwi pokojowe - pełne czy przeszklone?
Nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie, czy lepsze są drzwi pełne czy drzwi przeszklone. Oba rozwiązania są bardzo funkcjonalne, jeśli zostaną odpowiednio dobrane do pomieszczenia. Klienci często wybierają jeden rodzaj skrzydła drzwiowego dla całego domu, aby uzyskać jednolity design. Decydując się na jeden model drzwi wewnętrznych, wprowadzasz do mieszkania harmonię i jednolitość. Jednak warto też mieszać różne modele z tej samej kolekcji. Dostępne są zarówno wzory pełne, jak i szklane. W ten sposób zachowany jest spójny wygląd, a każde skrzydło drzwiowe wewnętrzne doskonale spełnia swoją rolę, tworząc oryginalną kompozycję.
Drzwi wewnętrzne pełne
Pełne drzwi wewnętrzne są idealne do jasnych i przestronnych pomieszczeń. Nadają się również do pomieszczeń, w których chcesz zachować prywatność i ciszę, takich jak pokoje do nauki, sypialnie i łazienki. Jeśli chcemy wyraźnie podzielić przestrzeń, warto wybrać drzwi pełne. Atrakcyjne są również modele z aplikacjami na powierzchni.
Przeszklone drzwi wewnętrzne
Jeśli pokój jest mały, a oświetlenie jest niewystarczające, lepiej jest użyć drzwi wewnętrzne przeszklone. Zastosowanie szyb nadaje skrzydłu drzwiowemu lekkości. Główną zaletą jaką posiadają wewnętrzne drzwi przeszklone jest to, że wpuszczają do środka naturalne światło, zapewniają ciepło i jasność pomieszczenia oraz wizualnie powiększają przestrzeń. Dlatego są one bardzo polecane do małych i słabo oświetlonych pomieszczeń. Kolejną zaletą przeszklenia jest to, że można zajrzeć do pomieszczenia bez konieczności otwierania drzwi.
Lepiej wybrać drzwi proste czy zdobione?
Jeśli wnętrze ma wyraźny charakter, na przykład styl z danej epoki, wygląd drzwi powinien być utrzymany w podobnym stylu. We wnętrzach nowoczesnych można stosować zarówno drzwi pełne, jak i zdobione, w zależności od potrzeby akcentów stylistycznych. Możesz również wybierać między klasycznymi drzwiami wewnętrznymi przylgowymi a nowoczesnymi drzwiami wewnętrznymi bezprzylgowymi, w których skrzydła tworzą jedną płaszczyznę z ościeżnicą. Dla porównania, drzwi przylgowe od lat królują w tradycyjnie urządzonych wnętrzach. Natomiast drzwi bezprzylgowe z prostą krawędzią skrzydła stosowane są coraz częściej w nowoczesnym budownictwie tworząc niekonwencjonalny design wnętrza.

Kolorystyka drzwi wewnętrznych dopasowana do stylu wnętrza
Kolor drzwi powinien pasować do całego wnętrza, a nie tylko do jego części, np. podłogi. Należy również wziąć pod uwagę takie szczegóły jak okna i meble. Można założyć, że nie popełnisz błędu, jeśli dopasujesz drewniane drzwi do drewnianego okna lub drzwi pomalowane farbą kryjącą do okna pomalowanego w ten sam sposób jednak warto nieco urozmaicić wybór drzwi wewnętrznych i postawić na pomysłowość. Jeżeli każdorazowo dostosujesz wygląd drzwi do specyfiki danego pomieszczenia, wnętrze nabierze niebanalnego i zaskakującego charakteru.
Białe drzwi
Biały kolor sprawdza się szczególnie jeśli chcemy postawić na drzwi wewnętrzne nowoczesne, a okna są pomalowane na biało. Również wszelkie odcienie naturalnego dębu np. dąb winchester dobrze komponują się z białymi drzwiami. Pamiętaj jednak, że takie połączenie najlepiej pasuje do jasnych, wypełnionych światłem pomieszczeń. Drzwi wewnętrzne pokojowe z białym dekorem pasują do wnętrz wiktoriańskich lub amerykańskich. Czy jednak do białych okien konieczne są białe drzwi wewnętrzne? Nie, nie są. Można też dopasować do nich drewniane drzwi. Oprócz standardowych kolorów, takich jak biel, możesz również drzwi wewnętrzne wybrać w innych, bardziej oryginalnych i intensywnych barwach.  

Drzwi drewniane
W przypadku zastosowania drzwi drewnianych lub drewnopodobnych w okleinach stylizowanych na naturalne drewno należy starannie dobrać rodzaj i kolor drewna bądź okleiny. Wynika to z faktu, że nie wszystkie gatunki drewna nadają się do wszystkich wnętrz i innych elementów (wykładziny podłogowe, meble). Kolorystykę drewna można podzielić na trzy grupy: jasne, średnie i ciemne. Do lekkich zalicza się np. klon, buk i jesion. Każdy z nich ma nieco inny odcień i układ słojów. Klon ma lekko złoty, prawie biały kolor o niskim kontraście i delikatnym rysunku słojów, buk jest różowy i ma bardzo niewyraźny rysunek słojów, a jesion ma słomkowy, szary kolor i wyraźny rysunek słojów.  
Drzwi klasyczne w jasnym kolorze pasują do prostych, jasnych, nowoczesnych wnętrz, np. w stylu skandynawskim, oraz do pomieszczeń o dużych powierzchniach w różnych kolorach. Do ciemniejszych gatunków drewna należą wiśnia, jasny orzech, dąb, badi i iroko. Dostępne są w różnych kolorach, od oliwkowego po pomarańczowy. Drewna te nadają się na oryginalne drzwi wewnętrzne przeznaczone do eleganckich i nowoczesnych wnętrz.  
Do ciemniejszych gatunków drewna należą mahoń, orzech, wenge i palisander. Mahoń ma zazwyczaj czerwonawy kolor, natomiast orzech włoski jest brązowy. Ciemne drzwi wewnętrzne drewniane wykorzystywane są w eleganckich wnętrzach, ale mogą być również ważnym elementem wystroju w nowoczesnych innowacyjnych wnętrzach. Z kolei w czarnym kolorze dobrze prezentują się loftowe drzwi wewnętrzne. Trzeba jednak uważać, aby nie zdominowały one pomieszczenia. Nie zapominajmy również, że wykończenie drzwi w efektowną klamkę jest równie ważne co wybór odpowiedniej okleiny oraz wzoru skrzydeł wewnętrznych.  
Jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe czy może przesuwne?
Wnętrze przede wszystkim musi być wygodne. Wybierając rodzaj drzwi, weź pod uwagę wielkość przestrzeni i wszelkie przeszkody, na jakie mogą natrafić drzwi.
Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są drzwi pojedyncze. Zajmują one stosunkowo mało miejsca i mogą otwierać się i zamykać w różnych kierunkach (drzwi prawe, lub drzwi lewe), umożliwiając wejście do każdej przestrzeni.
Jeśli dostępna przestrzeń jest ograniczona, np. w salonie, dużej kuchni lub sypialni, rozważ wygodę jaką dają drzwi dwuskrzydłowe. Dodają one elegancji i dostojności Twojemu wnętrzu. A jeśli Twój dom jest pełen gości, możesz łatwo poprawić ruch w domu, po prostu otwierając oba panele drzwiowe.
Przesuwne nowoczesne modele drzwi chowane w ścianę to idealne rozwiązanie do mniejszych pomieszczeń, takich jak szafy czy schowki, gdzie otwarcie większego skrzydła drzwiowego zakłóciłoby ciepło pomieszczenia. Jak widać różne wersje drzwi wewnętrznych pasują do różnych przestrzeni. Dlatego warto poradzić się naszych specjalistów aby kupić drzwi wewnętrzne zgodne ze swoimi oczekiwaniami i stworzyć oryginalny wygląd wnętrza na długie lata.
F.H.U. Roman Kicka
Montujemy drzwi i podłogi
ul. Trzebińska 82 B
32-500 Chrzanów


Godziny otwarcia
8.00 - 17.00 Pon - Pt
8.00 - 13.00 Sob
Skontaktuj się z nami
tel. 32 754 12 40
tel. 32 754 12 42
Zyskaj nową przestrzeń - z naszymi drzwiami i podłogami z montażem
email: biuro@kicka.pl
NIP: 6280013939
BDO: 000385811
Wróć do spisu treści